unnamed (15)

המסעות בשטח

מסעות בשטח במסגרת התהליך החינוכי – טיפולי במרכז אורי

מסעות מותאמים לילדים ובני נוער עם הפרעת קשב וקשיי התנהגות 

"התערבות באמצעות שטח ואתגר" קשורה לגישת הלמידה ההתנסותית. האדם לומד בצורה המיטבית באופן בלתי אמצעי, כאשר כל חושיו פעילים ומעורבים בלמידה. יעילותה של הלמידה המעשית נובעת מהאחריות הישירה שנדרשת מהמשתתף בתהליך מסוג זה. נוסף על כך, היא נשענת על התפיסה שהפרט לומד כאשר הוא נמצא מחוץ ל"תחום הבטוח" שלו ונדרש להסתגל לתנאים שאינם מוכרים לו. כדי להשיג איזון כי בשיטת הלמידה מהתנסות המדריכים חוברים לילדים ו"משקפים" להם את החוויה כדי שהילדים ירכשו מיומנויות וכדי להבהיר להם ערכים.

 

ייחודיות ההתערבות באמצעות שטח ואתגר לעומת שיטות התערבות אחרות מתבטאת בכמה אופנים:  ¨ הפעילות מתקיימת בחוץ ולא בחדר, כמקובל בשיטה המסורתית. כך ההתערבות מפיקה תועלת מרצונו הטבעי של האדם להתגבר על אתגר המתעורר בסביבה לא מוכרת. הסביבה החדשה כוללת פעילויות המדמות סיטואציות מהמציאות בתחום הפיזי, הרגשי והחברתי ¨   גורם הסיכון ותחושת האתגר הם הכרחיים בהתערבות ¨    ההתערבות באמצעות שטח ואתגר מתבססת על ההנחה שהמשתתף עשוי לשנות את התנהגותו בעקבות חוויה שתערער את האיזון שלו ושתאלץ אותו לסגל דרכי התמודדות חדשות. באמצעות ליווי ותמיכה במהלך ההתערבות המשתתף לומד דרכי התמודדות ומיומנויות שיכולות לסייע לו בהתמודדות עם חוסר איזון ועם תסכול גם בחיי היום-יום שלו.

 

העבודה עם ילדים ובני נוער בעלי הפרעת קשב בשטח: הפרעה מסוג זה עשויה להוביל לחוויה חוזרת ונשנית של כישלונות, לאובדן תחושת המסוגלות העצמית ולפגיעה בערך העצמי. ההתערבות באמצעות שטח ואתגר עשויה לסייע בחיזוק החוללות והערך העצמי.

 

מחקרים רבים שנערכו בתחום הטיפול בשטח מוכיחים כי דרך התערבות זו מאפשרת לילדים ולנערים:

 • שיפור הערכה עצמית
 • שיפור במיומנויות החברתיות
 • שינוי חיובי בהתנהגות
 • הפחתת התנהגויות סיכון
 • שיפור בתחושת רווחה אישית
 • שיפור במצב הרוח
 • פיתוח מיומנויות חדשות וכישורי חיים
 • חווית הצלחה וסיפוק

 

מרכז אורי עוסק בעבודה בשטח כדרך להתערבות עם ילדים ומתבגרים בעלי הפרעת קשב וקשיי התנהגות. מרכז אורי הקהילתי הינו מרכז יום ללא מטרות רווח אשר שם לו למטרה לקדם, לטפח ולהעצים ילדים ובני נוער עם הפרעת קשב, היפראקטיביות וקשיי התנהגות. המרכז פועל בגישה רב מערכתית הכוללת שיתוף פעולה הדוק בין כלל הגורמים שעובדים עם הילד תוך מתן דגש לקשר שבין המרכז, ההורים ובית הספר. מרכז אורי פועל כחלק מהפעילות הארצית של עמותת צדק אשר פועלת במגוון רחב של פרויקטים חינוכיים ברחבי הארץ.

במסגרת פעילות המרכז הילד עובר תהליך של שיפור התפקודים הניהוליים הלקויים שלו, אלו שגורמים לו קשיים בתחום הלימודי, ההתנהגותי, התפקודי, הרגשי והמשפחתי. דרך העבודה כוללת פעילות קבוצתית לקידום כישורי החיים ושיפור התפקודים הניהוליים של הילד, הדרכה ותמיכה להורים כמובילי הטיפול בילד, תמיכה לבית הספר שבו הילד לומד,  מענים חינוכיים וטיפוליים ממוקדי מטרה בהתאם לצרכים האישיים של הילדה ומערך פרויקטים חינוכיים מעצימים. כל אלו בנויים בעזרת תוכנית התערבות אישית שנבנת לילד בתחילת התהליך במרכז ומבוססת על מבדקים תקפים בתחום הקשב וההתנהגות.

החל משנת תשע"ח מודל המסעות שלנו משתנה ולא יהיה זהה למסעות שהיו לאורך השנים במרכז. ממסע שהיה מתקיים בכל חופשת לימודים וללא השלכה לחיי היום יום של הילדים והנערים, בנינו מודל מסעות חינוכיים – טיפוליים ייחודיים לילדים ולנערים עם הפרעת קשב, לקויות למידה וקשיי התנהגות, וזאת לאחר 8 שנות ניסיון משמעותיים מאוד בעובדת השטח.

אם עד היום היינו יוצאים למסע, חוזרים וממשיכים בשגרה – החל מהיום כל הטיפול הקבוצתי והפרטני של הילדים והנערים יהיה מבוסס ברובו המוחלט על תכנים התנהגותיים, תפקודיים ורגשיים שעולים מתוך המסע. הילדים והנערים ינהלו יומן אישי שיורכב מתהליך רגשי משמעותי בשטח, שאת תוצאותיו הוא יעביר אח"כ (ביחד עם הצוות, הקבוצה והתהליך במרכז) לחייו האישיים. הבנו שעבודה טובה היא עבודה שנעשת מסיטואציות שעולות מעבודה משותפת של הצוות והילדים, שכולנו היינו באותה הסיטואציה והרגשנו דברים שונים.

לפני המסע יהיה תהליך הכנה קבוצתי, אישי ושיחת הורים וילדים. במהלך המסע תתבצע עבודה משמעותית לאחר המסע (לפחות ב – 5 הפעילויות שאחרי המסע) נקיים עבודה קבוצתית ופרטנית (אך בעיקר קבוצתית) על דברים שעלו עם כל ילד וילד בתוך המסע. ממש ניקח סיטואציות, שאת חלקן גם נצלם בווידאו, ונעבוד איתם באופן פעיל עם הילדים.

בכך למעשה אנחנו מעצימים את המסעות ומציבים אותם בראש פרמידת הטיפול של מרכז אורי.

 

רקע מקצועי על המודל החדש שפיתחנו במרכז – מסע חינוכי טיפולי משמעותי:

כחלק מהתוכנית החינוכית – טיפולית של מרכז אורי, יוצאים הילדים והנערים (שהגיעו לשלב 4 ב"מסלול אורי") למסעות טיפוליים בכל חופשת לימודים. מסעות אלו מתוכננים באופן ייחודי ע"י המרכז והם מהווים אבן דרך משמעותית ביותר בתהליך שהילדים והנערים עוברים אצלנו. המסע הוא שפה ודרך שהם רוכשים ולמעשה נועד לבנות אותם בדרך להצלחה המשמעותית ביותר של חייהם. הילדים והנערים שיוצאים, לרוב למסע בן יומיים, משאירים מאחוריהם את השפע והנוחיות של חיי היום יום שלהם ומאפשרים לעצמם חיבור פנימי ואישי, לצד עבודה קבוצתית משמעותית.

כל מסע מתקיים באזור אחר בארץ, אך יש בו עקרונות קבועים:

 • השטח מביא את הילד למצב נפשי שהוא לא יכול להתחמק או לברוח ממנו. הוא מגייס כוחות אישיים בשביל להתמודד והרעיון הוא שכוחות אלו יובילו אותו גם בהמשך דרכו בחיי היום יום שלו. המסע מאפשר לילד, ביחד עם הצוות שלו, לבנות "אני" יציב ומשמעותי – הן כלפי עצמי והן כלפי העולם.
 • הליכה בשטח, היכרות עם חבל ארץ, הבנת הטופוגרפיה וחיבור לשטח
 • כתיבת יומן אישי והתייחסות לשאלות שהצוות מביא תוך הכוונה לעולם הפנימי של הילד
 • עבודה בחוליות קטנות אשר מאפשרות דיבור, הקשבה, תמיכה ועבודה אישית
 • העבודה בשטח מאפשרת התמודדות עם מצבי אמת. השטח מגיב תמיד – בדרכו שלו. דרך זה הילד מפנים מיומנויות מגוונות בעיקר בתחום החברתי (למשל עזרה הדדית) ועובד על התפקודים הניהוליים הלקויים שלו.
 • בשטח אנחנו עובדים על התמודדות עם מצבי לחץ. המסר הוא להתמודד בצורה מעצימה ולא בדרך של בריחה והימנעות.
 • השאיפה היא לאפשר לילד כמה שיותר חוויות של הצלחה, ובכך המסע מצטרף באופן משמעותי בבניית הביטחון והדימוי העצמי של הילד ועבודה על בחירות נורמטיביות ומשמעותית שלו.
 • בפעילות הקבוצתית שלאחר המסע, הילד עובר תהליך של הפנמה להמשך המסע הרגשי שהוא עצמו עובר. אנחנו לוקחים את מה שהשטח הביא לילד ועושים לכך השלכה משמעותית חינוכית –טיפולית לחיי היום יום שלו, וזאת לאחר שהתנסה ועבר תהליך בשטח.
 • לאורך המסע אנחנו עובדים הרבה על היכרות עצמית, כוחות, מטרות אישיות ובניית עולם ערכים משמעותי.

 

מוזמנים לצפות ביומני המסעות שלנו 

לצפייה בסרטון סיכום מסע סוכות 2015 בגליל העליון לחצו כאן  

לצפייה במצגת סיכום מסע חנוכה 2015 במדבר יהודה לחצו כאן

לצפייה בסרטון סיכום מסע פורים 2016 לחצו כאן 

לצפייה בסרטון סיכום מסע פסח 2016 לחצו כאן 

לצפייה בסרטון סיכום מסע קיץ 2016 סיירת אורי מובילים למצויינות לחצו כאן 

לצפייה בסרטון סיכום מסע סוכות 2016 לחצו כאן 

לצפייה בסרטון סיכום מסע חנוכה 2016 סיירת אורי מובילים למצויינות לחצו כאן 

לצפייה בסרטון סיכום מסע חנוכה 2016 קבוצות לוטן ודולב (יסודי) לחצו כאן 

לצפייה בסרטון סיכום מסע פסח 2017 לחצו כאן